Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścinskim rozmawia Marek Miller”

MM-PisanieNakładem wydawnictwa „Czytelnik” ukazała się książka pt. „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller. Jest to to zapis wieloletnich rozmów o zawodzie reportażysty i jego pracy – od tematu, przez zbieranie materiału, po tytułowe pisanie. Fragmenty książki można przeczytać i posłuchać na stronie Dokumentalistyki Instytutu Dziennikarstwa UW.

Miller szanuje i podziwia i przyjaciela, ale jest bezlitosny – powiedz! Powiedz jeszcze! I Kapuściński mówi – więcej i głębiej. Bliżej ludzkiej skóry.

Piotr Wojciechowski

W tej ksiażce Rysiek jest taki, jakiego znałam: i przenikliwy, i natchniony. Warto z nim pobyć.

Hanna Krall

Książkę czyta się jednym tchem, bo pokazuje inną twarz Kapuścińskiego – pisarza postawionego wobec dylematów sztuki, czasem olśniewającego, a czasem zdumiewająco bezradnego. To nie apologia lecz prawdziwy i przejmujący portret człowieka.

Jan Tomkowski

 

MMMarek Miller – łodzianin urodzony w 1951 r. Dziennikarz-idealista. Eksperymentator, ryzykant i wizjoner. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Wykładał na Wydziale Reżyserii PWSTTiF w Łodzi. Żonaty, ma dwoje dzieci.

Twierdzi, że w swoim życiu nigdy nie zaznał nudy, gdyż żyje pasją. Pasją dociekania, zgłębiania, zadawania pytań. Dziennikarstwo – twierdzi – to wehikuł służący do badania tajemnicy.

Założyciel Laboratorium Reportażu – praktycznej szkoły dziennikarstwa (najpierw przy Collegium Civitas, obecnie przy Instytucie Dziennikarstwa UW). Jest wymagającym nauczycielem i dobrym pedagogiem. Swoim studentom wpaja, że w dziennikarstwie najważniejszy jest szczegół.

Pisarz i scenarzysta. Autor książek: „Reporterów sposób na życie”, „Kto tu wpuścił dziennikarzy”, „Arystokracji”, „Filmówki”, „Zagrajcie mi to pięknie. Pan Tadeusz według Andrzeja Wajdy”. Na podstawie jego książki „Pierwszy milion, czyli chłopcy z Mielczarskiego” powstał film „Pierwszy milion” w reżyserii Waldemara Dzikiego ( M. Miller był także współautorem scenariusza). Członek Polskiej Akademii Filmowej. (źródło: http://www.id.uw.edu.pl/pracownicy/mmiller)