Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Zainspirowani „Buszem po polsku”

grafika_busz_po_polskuPół wieku temu, w 1962 roku, ukazał się „Busz po polsku” – debiutancka książka autora „Cesarza”. Zapraszamy młodzież szkolną do udziału w konkursie edukacyjnym, który towarzyszy trzeciej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011. A dziś rozpoczyna się nabór do warsztatów dziennikarskich, związanych z konkursem i nagrodą.

Od początku Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego towarzyszy skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych konkurs edukacyjny, inspirowany wybranymi utworami autora „Cesarza”. Tegoroczna edycja odwołuje się do jego zbioru reportaży „Busz po polsku”, który ukazał się pół wieku temu w wydawnictwie Czytelnik. W tym roku po raz pierwszy konkurs edukacyjny poprzedzą warsztaty dziennikarskie, które podczas ferii zimowych w Mazowieckim poprowadzą Lidia Ostałowska, reporterka „Gazety Wyborczej”, autorka książek „Cygan to Cygan” i „Farby wodne”, oraz Piotr Wójcik, fotoreporter od 1989 związany z „Gazetą Wyborczą”, od 2011 fotograf niezależny, redaktor albumów, kurator wystaw.

– Przyjrzyjcie się dworcom Powiśle i Stadion – zachęcają Lidia Ostałowska i Piotr Wójcik. – Położone po dwóch stronach Wisły, z pozoru niedaleko, symbolizują różnice społeczne. Stacja Stadion jest zamknięta, ale teren wokół dynamicznie się rozwija. Czy była buszem po polsku? Jest nim teraz? A może to zamożne Powiśle z lanserskimi barami, giełdą i mnóstwem drogich sklepów bardziej przypomina dżunglę? Obserwujcie, notujcie, fotografujcie. Podpowiemy, co z tym materiałem zrobić.

W warsztatach mogą uczestniczyć zainteresowani udziałem w konkursie uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Weźmie w nich udział 20 uczestników wybranych przez prowadzących na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia można nadsyłać od dziś do 11 stycznia do Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, ogłoszenie listy zakwalifikowanych nastąpi 16 stycznia, a warsztaty odbędą się od 23 do 27 stycznia, w Starej Prochowni oraz w plenerze.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z gatunkami dziennikarstwa, przygotują podstawowe formy prasowe, prowadzący opowiedzą im o warsztacie reportera. Inspiracją działań pozostanie debiutancki zbiór Ryszarda Kapuścińskiego „Busz po polsku”. Warsztaty mają pomóc w konkursie edukacyjnym, do którego można zgłaszać prace literackie lub fotograficzne o charakterze dokumentalnym (termin składania prac z formularzem zgłoszeniowym upływa 20 kwietnia), też inspirowane „Buszem po polsku”. Wyniki konkursu edukacyjnego zostaną ogłoszone podczas gali finałowej Nagrody im. Kapuścińskiego, która odbędzie się 11 maja. Wtedy poznamy też laureata nagrody – autora najlepszej książki reportażowej 2011. Wcześniej laureatami byli Jean Hatzfeld i Swietłana Aleksijewicz.
Konkurs edukacyjny organizowany jest przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej i stołeczną redakcję „Gazety Wyborczej”, przy współpracy Biura Edukacji Urzędu Miasta stołecznego Warszawa. A partnerem przy organizacji warsztatów dziennikarskich jest nasza Fundacja.

Szczegóły w regulaminach konkursu i warsztatów:

http://www.scek.pl/konkursy/konkursy-poza-konfrontacjami

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34861,10897997,Zainspirowani__Buszem_po_polsku_.html

BET