Niezwykły fotoreportaż Ryszarda Kapuścińskiego z 1959 roku z Konina – odnaleziony rok temu w archiwum pisarza – do 13 listopada można oglądać w konińskim Centrum Kultury i Sztuki.
Po wstępnej identyfikacji opiekunka archiwum fotograficznego pisarza, Izabela Wojciechowska (1954-2010), wybrała 41 fotografii. Stanowią one unikatowe obrazy miasta z końca lat 50. ubiegłego stulecia. Ryszard Kapuściński przyjechał do Konina, by zrobić reportaż z kopalni węgla brunatnego (tekst pt. „Inna nazwa ziemi” ukazał się w „Polityce” 26 września 1959) i przy okazji fotografował. Bohaterami jego zdjęć są najczęściej przypadkowi ludzie, dzieci, ulice nowo budowanego miasta, fragmenty kamienic na konińskiej Starówce, most żelazny, rzeka Warta i ulica Wojska Polskiego. Wybór obejmuje także odkrywki Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” – Niesłusz, Gosławice i Pątnów. Wszystko to ustaliła Izabela Bobrowska z Konińskiego Domu Kultury, której cztery miesiące zajęło ustalenie miejsc, które ponad pół wieku temu odwiedził Kapuściński, a także zidentyfikowanie osób, które reporter uwiecznił na fotografiach. Kilkoro z nich pojawiło się na wernisażu.
Wystawę „Konin jak Colorado” można oglądać w konińskim Centrum Kultury i Sztuki (ul. Okólna 47a) od 21 października do 13 listopada, a od 14 do 27 listopada w Centrum Handlowym FERIO w Starym Mieście.