Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Marta Szarejko i Anna Wiatr laureatkami II Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego

W imieniu nagrodzonych dziękuje jury Marta Szarejko / fot. Bożena Dudko

W imieniu nagrodzonych dziękuje jury Marta Szarejko / fot. Bożena Dudko

W II Konkursie Stypendialnym im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych dziennikarzy Kapituła pod przewodnictwem red. Sławomira Popowskiego przyznała ex aequo dwa stypendia po 15 tysięcy złotych.

Marta Szarejko (ur. 1983) wykorzysta stypendium na cykl reportaży o trzydziestolatkach, którzy kilkanaście lat temu przyjechali do Warszawy z małych miejscowości – podobnie jak Marta, która pochodzi z Bartoszyc – i tu robią kariery. Chciałaby opowiedzieć, jak teraz patrzą na miejsce, z którego pochodzą; co myślą, kiedy tam wracają; jak duże miasto wpływa na ich rodziny. Będzie to historia osób, które wiedzą, że już nie wrócą na wieś i jednocześnie mają świadomość, że nie pochodzą z miasta. Że nigdzie nie są u siebie.

Dr Anna Wiatr (ur. 1980) chce napisać książka o Polkach, wyjeżdżających „do opieki” w Niemczech. Dlaczego Polki wyjeżdżają opiekować się starszymi Niemkami i Niemcami, jak sobie radzą w takiej pracy i co o niej myślą. Będzie to także okazja do poznania drugiej strony: co starsi ludzie sądzą o przyjeżdżających do nich opiekunkach, jakie mają wobec nich wymagania i jak np. smakują im polskie potrawy, które, chcąc nie chcąc, jedzą.