Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Niebawem rusza nasz szósty festiwal

VI Festiwal Natura – Kultura – Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się w salach Centrum Kultury Izabelin, WDIB UW oraz Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego, w dniach 23- 26 listopada br.

Kapuściński znany i nieznany – to hasło przewodnie tegorocznej imprezy. I mnie bez powodu jest takie . Podczas festiwalu refleksjami o Ryszardzie Kapuścińskim podzieli się z młodzieżą jego b. asystentka , red. Bożena Dudko; o wciąż mało znanej twórczości poetyckiej reportera opowie literaturoznawczyni prof. Anna Nasiłowska-Rek, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a o książce „Kapuściński, trudny talent” porozmawiamy z jej autorką Krystyną Strączek.

Natomiast o niedawno odnalezionej w archiwum domowym Ryszarda Kapuścinskiego książce poświęconej Ameryce Łacińskiej po raz pierwszy opowie prof. Dariusz Pachocki w rozmowie z red. Mirosławem Ikonowiczem i prof.Wawrzyńcem Konarskim.

Miłośników literatury faktu zapraszamy na popremierowe spotkania z autorami nowych książek reporterskich – Stasią Budzisz ( „Welewetka. Jak znikają Kaszuby”) , Ewą Plutą ( „Rubież”), Anną Kiedrzynek („Choroba idzie za mną”), z pisarzem i wydawcą Waldemarem Mierzwą („ Zrozumieć Mazury” ) oraz z Mają Wolny, pisarką i podróżniczką, która zaprezentuje nie tylko swoją „Podróż do Imperium”, ale i wystawę fotograficzną pt „ Pocztówki z pociągu. Od Imperium po Dach Świata”.

Tradycyjnie już, poza reporterami i pisarzami, gośćmi festiwalu będą filmowcy, w tym roku nie tylko dokumentaliści. O głośnym „Filmie balkonowym” będziemy rozmawiać z jego reżyserem Pawłem Łozińskim , o znakomitej „Simonie” z Natalią Koryncką – Gruz, o „Wygranej” ze Zbigniewem Glajzerem. Mlody reżyser Michał Pietrak opowie o swoim dokumencie poświęconym izabelińskiemu malarzowi Bronisławowi Gasińskiemu . Zaprezentujemy także krótkie filmiki dokumentalne studentów WDIB UW – m.in. Gabrieli Dąbrowskiej, Klaudii Makowskiej i Mateusza Domarskiego.

Pokazany zostanie również najbardziej nagradzany debiut filmowy ostatnich lat – film fabularny „Chleb i sól ” w reż.Damiana Kocura ; spotkamy się z odtwórcą głównej roli w tym filmie, utalentowanym pianistą i kompozytorem Tymoteuszem Biesem, który wystąpi także z koncertem fortepianowym.

Ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny o wpływie sztucznej inteligencji na współczesne media i reportaż. Poprowadzi go red. Adrian Stachowski.

Po raz drugi pojawi się na festiwalu Zbigniew Zamachowski – w tym roku z interpretacjami piosenek znanych twórców: Wasowskiego, Przybory, Młynarskiego, Korcza, Dębskiego, Satanowskiego, Stachury. Fragmenty znakomitych książek „cesarza reportażu” tradycyjnie już przeczytają dla publiczności festiwalowej znani aktorzy ( m .in. Gabriela Muskała ). Finałową galę czterodniowej uświetni występ mistrza piosenki autorskiej Andrzeja Poniedzielskiego. W kuluarach naszej imprezy zorganizowany zostaną kiermasze – książek oraz przedświąteczny …ryb.

Wkrótce opublikujemy szczegółowy program imprez festiwalowych.

Organizatorzy festiwalu : Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Centrum Kultury Izabelin, WDiB UW, Kampinoski Park Narodowy

Sponsorzy i partnerzy : KGL S.A, Powiat Warszawski Zachodni, ZAIKS, Joanna, SW” Czytelnik”, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Retman, Activa Studio

Rada Programowa Festiwalu : Krystyna Bocheńska, Daria Dudko, Konrad J. Zarębski, Stanisław Zawiśliński ( przewodniczący Rady)