Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Specjalny pokaz filmu o Ryszardzie Kapuścińskim

„Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim” – dokument zrealizowany przez Polkę Elę Chrzanowską będzie można zobaczyć 8 grudnia 2016 roku na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Bednarska 2/4, Sala Kolumnowa). Rozpoczęcie projekcji o godz. 18.30. Po niej odbędzie się dyskusja z udziałem reżyserki i zaproszonych gości.

Film jest poetycką podróżą śladami Ryszarda Kapuścińskiego, który w latach 1968–1972 był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej na Amerykę Łacińską i stacjonował wówczas właśnie w Meksyku. Potem kilkakrotnie do niego wracał, m.in. na warsztaty dla młodych dziennikarzy latynoamerykańskich.

rzeki-kadr-z-filmuEla Chrzanowska zebrała wspomnienia ludzi, którzy poznali Kapuścińskiego w czasie tych wizyt. Te opowieści przeplatają się w filmie z obrazami dzisiejszego Meksyku i fragmentami reportaży Kapuścińskiego, które czyta Dariusz Bugalski – dziennikarza radiowej Trójki.

Dokument trwa ok. 30 minut. Po nim o filmie, Meksyku, twórczości Ryszarda Kapuścińskiego i literaturze faktu porozmawiają reżyserka „Rzek” – Ela Chrzanowska oraz Stanisław Zawiśliński – dziennikarz, redaktor, nauczyciel akademicki i prezes Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Adrian Stachowski – dziennikarz zajmujący się krytyką reportażu i przeprowadzający wywiady z reporterami, publikujący m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i Dwutygodniku, autor książki „Spór o Kapuścińskiego”, Rafał Hetman – autor bloga CzytamRecenzuje.pl poświęconego literaturze faktu i kulturze non-fiction.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Za organizację projekcji odpowiada Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz magazyn jej dziennikarzy i reporterów „Nowy Folder”.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1729016994084508/

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=iPh1U45Hjho

„Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim” premierowo pokazano 26 października 2016 roku w kinie Iluzjon.