Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Spotkanie z Ryszardem Kapuścińskim

Wręczenie pierwszego stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego dla Andrzeja Muszyńskiego, prezentacja książki pt. „Pisanie. Z Ryszardem Kapuscińskim rozmawia Marek Miller” oraz pokaz fragmentu filmu dokumentalnego z 1987 r. pt. „Ryszard Kapuściński” w reż. Jacka Talczewskiego wg pomysłu Marka Millera – tak w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie upamiętniono pisarza w piątą rocznicę jego śmierci.

Wieczór otworzył prof. Janusz Adamowski, Dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Następnie prof. Grażyna Firlit-Fesnak przedstawiła działalność Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, a dr Alicja Kapuścińska – Fundacji im. Ryszarda Kapuścinskiego „Herodot”, która przyznała w tym roku pierwsze stypendium dla młodego dziennikarza. Spośród 56 zgłoszeń, kapituła w składzie Alicja Kapuścińska, Hanna Krall, Elżbieta Sawicka, Małgorzata Szejnert, Wojciech Jagielski, Sławomir Popowski i Mariusz Szczygieł, wybrała jako laureata Andrzeja Muszyńskiego, który przygotowuje książkę o Birmie. Stypendium wynosi 30 tys. zł i zostało ufundowane z części honorariów za książki pisarza, zgodnie z jego wolą.

Andrzej Muszyński: rocznik 1984, absolwent prawa na Uniwersytecie Jagielloński, Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej i Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu, podróżnik, reporter, kilkakrotnie wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi (m.in. za pierwszy na świecie trawers puszczy Minkebe w Gabonie), publikował reportaże i opowiadania w „Gazecie Wyborczej” („Duży Format”), „National Geographic Polska”, „Przeglądzie”, „Stosunkach Międzynarodowych”, konflikty.wp.pl, „Res Publice Nowej”, „Znaku”, „NPM”, „Dzienniku Polskim”, „Obywatelu”, pismach literackich „KZO” i „Wyspa”. Kiedyś samotnie przeszedł pustynię Atacamę. Dla kilku spraw rzucił zawód prawnika. Zbiera starocie i pasjonuje się kosmologią. Dziecko polskiej wsi. Mieszka obecnie w Krakowie. Ostatnio nominowany do Grand Press.

MM-PisaniePodczas spotkania odbyła się także promocja książki pt. „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller”, która ukazała się nakładem wydawnictwa „Czytelnik”. Jest to zapis wieloletnich rozmów o zawodzie reportera i warsztacie jego pracy – od tematu, poprzez zbieranie materiału, po tytułowe pisanie. Fragmentów książki można posłuchać i przeczytać na stronie Dokumentalistyki Instytutu Dziennikarstwa UW

Organizatorami spotkania byli: Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Instytut Dziennikarstwa UW, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot, Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”.