Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Ryszard Kapuściński patronem Europejskich Dni Rozwoju

viewerTylko przez dwa dni (15-16 grudnia) w Centrum Kopernika będzie można obejrzeć wystawę prezentującą osobę i dzieło autora „Cesarza”.

W czwartek i piątek (15-16 grudnia 2011 r.) w Warszawie odbędzie się 6. edycja Europejskich Dni Rozwoju. Będzie to kolejna odsłona cyklicznej imprezy organizowanej od 2006 r. w drugiej połowie każdego roku kalendarzowego przez Prezydencję we współpracy z Komisją Europejską. Wydarzenie zostanie zrealizowane po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej, w kraju będącym nowym członkiem Unii Europejskiej. Głównym obiektem imprezy będzie Centrum Nauki Kopernik, które jest jednym z najnowocześniejszych centrów naukowo-konferencyjnych w Europie.

Tematem przewodnim tegorocznych EDR będzie hasło rozwój i demokracja, które w świetle ostatnich wydarzeń na Białorusi, w Afryce Północnej, Syrii czy Sudanie wydaje się szczególnie aktualne. W trakcie konferencji będzie również położony nacisk na kwestię skuteczności pomocy, z uwagi na fakt, że odbędzie się ona tuż po zakończeniu IV Forum Wysokiego Szczebla nt. skuteczności pomocy.

Potwierdziło swój udział ok. 1000 gości, w tym głów państw, szefów rządów i ministrów, a także laureatów Nagrody Nobla. Jednakże zasadniczą grupę gości EDR będą stanowili przedstawiciele europejskich instytucji i organizacji zaangażowanych w politykę rozwojową, którzy są współodpowiedzialni również za merytoryczne przygotowanie imprezy.

Odbędzie się m.in. kilkanaście paneli tematycznych, pokaz zwycięskiego filmu oraz ceremonia wręczenia nagród dla laureatów festiwalu filmowego HumanDOC „Globalny rozwój w kinie”, a także uroczystość wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu fotograficznego dotyczącego tematyki rozwojowej.

EDR patronuje Ryszard Kapuściński, dlatego organizatorzy przygotowali 30-planszową wystawę „The Poet of Reportage. Ryszard Kapuściński 1932-2007″, prezentującą osobę i dzieło pisarza.

prezydencja_logo(na podstawie: www.pl2011.eu/content/europejskie-dni-rozwoju)