Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Åsbrink z Nagrodą Kapuścińskiego

Pamięć okazała się tematem przewodnim gali, podczas której już po raz piąty przyznana została nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszą książkę reporterską roku. Laureatką została Elisabeth Åsbrink, szwedzka dziennikarka i pisarka, autorka reportażu „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa”.

Reportaż to operacja na pamięci – tym najczulszym, najbardziej kapryśnym i migotliwym materiale, który nastręcza trudności zarówno adeptom, jak i weteranom sztuki dokumentu. Przewodniczący jury, Maciej Zaremba Bielawski, w odczytanej podczas gali laudacji podkreślił, że nagrodzony dokument jest mistrzowskim splotem trzech dramatów. To po pierwsze historia rodzicielskiej miłości, w imieniu której matka i ojciec głównego bohatera, austriaccy Żydzi, ukrywają przed synem grozę swego położenia; ale także dzieje zagubionego na szwedzkiej prowincji chłopca, który wskutek okrutnej ironii losu zaprzyjaźnia się z sympatykiem nazizmu. To wreszcie osobiste rozliczenie autorki z mitem tolerancyjnego, wyzbytego antysemickich uprzedzeń szwedzkiego społeczeństwa lat 30. Za przekład na polski tej pieczołowicie udokumentowanej, ale i pełnej emocji opowieści, odpowiedzialna jest Irena Kowadło-Przedmojska – w tej edycji nagrody wyróżniona za najlepsze tłumaczenie. Po ogłoszeniu werdyktu fragmenty nagrodzonego reportażu przeczytała Krystyna Czubówna.

Ważnym akcentem tegorocznej gali było także pojawienie się na scenie trzech laureatów poprzednich edycji: Jeana Hatzfelda, Liao Yiwu oraz Eda Vulliamy’ego. Odebrali oni z rąk Piotra Stasińskiego, zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, wyróżnienie w postaci „Piór wolności”. Laureatka nagrody z 2011 roku, Swietłana Aleksijewicz, nie mogła pojawić się w Warszawie, ponieważ promuje obecnie we Francji swoją najnowszą książkę – w jej imieniu Pióro odebrała Ina Demid.

Zanim na scenie pojawiła się Bożena Dudko, aby podsumować pięć edycji nagrody oraz podziękować zaangażowanym w jej organizację wolontariuszom, odbyła się krótka prezentacja dotychczasowych efektów pracy nad filmem pt. „Jeszcze dzień życia”. Będzie to animowana adaptacja książki Ryszarda Kapuścińskiego o wojnie domowej w Angoli. Reżyser Damian Nenow pokazał pierwsze szkice postaci oraz zdradził, iż premiera obrazu planowana jest za półtora roku. Uroczystą galę zakończyła przemowa wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim, członka rady Fundacji Herodot – Alicji Kapuścińskiej, która zamykając tegoroczną uroczystość, jednocześnie zaprosiła wszystkich zgromadzonych na kolejną, szóstą już edycję nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Anna Kiedrzynek