Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Izabela Wojciechowska nie żyje

Iza Wojciechowska, 2004 (fot. Krystyna Tarasewicz)

Iza Wojciechowska, 2004 (fot. Krystyna Tarasewicz)

Wybitna polska fotoedytorka, Izabela Wojciechowska, zmarła w poniedziałek 6 grudnia 2010 r. czekając na zabieg w warszawskim szpitalu przy ul. Lindleya. Miała 56 lat.

Jak podaje PAP, „Izabela Wojciechowska trafiła do szpitala przy ul. Lindleya 30 listopada. Wcześniej przewróciła się na chodniku i doznała urazu nogi. Do lecznicy przywiozła ją karetka. Pacjentka zmarła w ubiegły poniedziałek z powodu zatoru żylnego. Do tego czasu nie została wykonana konieczna operacja kości podudzia”. Sprawą zajmie się rzecznik Praw Pacjenta – Krystyna Kozłowska.

Izabela Wojciechowska, ceniona postać na rynku wydawniczym i medialnym, od 1996 r. opiekowała się archiwum fotograficznym Ryszarda Kapuścińskiego. Była autorką wielu wystaw, m. in. podsumowującej dorobek Kapuścińskiego na Zamku Królewskim, czy tej, którą już za kilka dni będzie można oglądać w Zachęcie – „Ryszard Kapuściński. Z Imperium. Fotografie”. Przez prawie 10 lat była redaktorem naczelnym Centralnej Agencji Fotograficznej, a później Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej. Razem z córką prowadziła też własną galerię – GREEN GALERY.

Wykładała przedmiot fotoedytorstwo w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, a także na Wydziale Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii.