Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Kapuściński w Zachęcie

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki prezentuje nieznane dotąd zdjęcia Ryszarda Kapuścińskiego z podróży po republikach dawnego ZSRR. Wernisaż wystawy „Ryszard Kapuściński. Z Imperium. Fotografie” odbędzie się 17 grudnia 2010 r. o godz. 19.00.

Moskwa, 25 sierpnia 1991, demonstracja po upadku puczu Janajewa (19-21.08)

Moskwa, 25 sierpnia 1991, demonstracja po upadku puczu Janajewa (19-21.08)

W 17 lat po ukazaniu się „Imperium” będziemy mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii powstałych w latach 1989–1991, będących plonem podróży Ryszarda Kapuścińskiego po republikach dawnego ZSRR. Fotografie te do tej pory nie ujrzały światła dziennego poza kilkoma, które znalazły się w albumie „Ze świata”. Odnaleziono je dwa lata temu w archiwum prywatnym Kapuścińskiego. Ze sposobu posegregowania tego materiału i próby selekcji fotografii należy sądzić, że myślał on o wystawie o Imperium.

Dziś ten zamysł realizujemy wystawą prezentującą pięćdziesiąt czarno-białych fotografii wybranych spośród kilkuset. Fotografie te nie są dziennikiem fotograficznym z podróży ani materiałem ilustrującym „Imperium”. Stanowią raczej niezwykły fotoreportaż emocjonalny, ukazujący ludzi, miejsca i wydarzenia w zderzeniu z uniwersalnym światem Kapuścińskiego. Tym razem wkraczamy w świat obrazu, do którego przyjdzie nam dodać słowa, ponieważ artysta nigdy swoich fotografii nie podpisywał. Znalazły się w tym wyborze zdjęcia z pierwszej po czterdziestu latach, odbytej w 1979 roku, podróży do rodzinnego Pińska, które dodatkowo czynią ten fotograficzny esej bardzo osobistym.

Kuratorki: Izabela Wojciechowska, Rene Maisner, Anna Tomczak

Wystawa czynna będzie do 20 lutego 2011 roku.