Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » „NATURA – KULTURA – MEDIA” : NOWY FESTIWAL W IZABELINIE

W dniach 15-21 maja odbędzie się w Izabelinie I Festiwal „Natura-Kultura -Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego. To będzie  tydzień wielu ciekawych imprez – spotkań z pisarzami, reporterami, dziennikarzami, reżyserami filmowymi i aktorami.

I FestiwalGłównymi organizatorami festiwalu są Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, gmina Izabelin, CKI oraz Kampinoski Park Narodowy.

Patron festiwalu – Ryszard Kapuściński ( 1932- 2007 ), wybitny, znany w świecie reporter i pisarz ,  spędził w Izabelinie parę lat w okresie okupacji i wielokrotnie odwiedzał naszą gminę u schyłku życia. Życzliwie wspominał o niej w swoich książkach. W roku 2014 przez Centrum Kultury Izabelin odsłonięto poświęcony mu głaz pamiątkowy.

Festiwal rozpocznie się  w niedzielę 15 maja ,tradycyjnymi Izabelińskimi Spotkaniami z Książką , których specjalną atrakcją będzie w tym roku  Salon Reporterów , a uwieńczeniem Wieczór Galowy  z udziałem m.in. Krzysztofa Zanussiego i Alicji Kapuścińskiej.

Natomiast od poniedziałku do piątku ( tj. od 16 do 20 maja )  codziennie w godzinach 17- 21 w CKI Izabelin w ramach Salonu Dokumentalistów i Reporterów odbywać się będą spotkania z autorami książek reporterskich, pokazy ciekawych  filmów dokumentalnych oraz rozmowy z ich twórcami.

Z publicznością spotkają się m.in. Krzysztof Mroziewicz – b. ambasador RP w Delhi i  autor niedawno wydanych „ Mitów indyjskich” , znakomita reporterka Iza Michalewicz – autorka głośnej książki „Życie to za mało”,  Barbara Włodarczyk – znana ze znakomitych telewizyjnych reportaży o Rosji  i książki „ Nie ma jednej Rosji” , a także reżyserzy filmów , które będą pokazywane w trakcie festiwalu : Konrad Szołajski ( „Walka z szatanem”) , Kinga Dębska („Aktorka”) , Maciej Drygas ( „Abu Haraz” ), Hanna Polak ( „Nadejdą lepsze czasy”), Maciej Bochniak ( „ Miliard szczęśliwych ludzi”, „ Disco Polo” ).

Część festiwalu odbywać się będzie w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego . Do niej zapraszamy  w dniach 16-17 maja na przegląd filmów przyrodniczych Krystiana Matyska ( pokazane zostaną m.in.   – jego najnowszy film pt „ Łowcy miodu”, a także obsypany prestiżowymi  nagrodami        dokument pt. „Dziobem i pazurem” ) i na spotkanie z tym wybitnym reżyserem.

18 maja w salach KPN zorganizowana zostanie sesja pt „ Spór o Kapuścińskiego” nawiązująca do nowej książki Adriana Stachowskiego pod tym samym tytułem. Wezmą w niej udział znani dziennikarze, publicyści i medioznawcy.

W czasie imprezy wydane zostaną 3 specjalne wydania „ Nowego Folderu” – gazety  młodych dziennikarzy i reporterów wydawanej przez Fundację Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego. Adepci dziennikarstwa zaprezentują też w Izabelinie swoje prace  fotograficzne i audiowizualne, umiejętności organizacyjne i aktorskie.

W ostatnim dniu festiwalu – 21 maja – przewidziane są : spacer ścieżką Kapuścińskiego , prezentacje filmów dokumentalnych i przyrodniczych, koncert galowy i  pokaz filmu „Bracia” Wojciecha Staronia ( z udziałem reżysera ).

Szczegółowy program festiwalu do pobrania.