Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Spotkanie z belgijskim pisarzem DIMITRIM VERHULSTEM

Wydawnictwo Claroscuro oraz Przedstawicielstwo Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii zapraszają spotkanie z Dimitrim Verhulstem, autorem książki „Problemski Hotel”

fot. Matěj Baťha / Wikipedia

fot. Matěj Baťha / Wikipedia

Dimitri Verhulst to belgijski pisarz i poeta, najważniejszy przedstawiciel współczesnej literatury flamandzkiej. W naszym kraju znany jest przede wszystkim z filmu Boso, ale na rowerze zrealizo-wanego na podstawie jego powieści pt. De helaasheid der dingen.
18 października odbędzie się inspirowana powieścią dyskusja na temat zalet i ograniczeń dziennikarstwa śledczego oraz sojuszu między reportażem i literaturą.

Oprócz samego autora książki w dyskusji udział wezmą znani reporterzy – Stanisław Zawiśliński i Marek Miller z Centrum Badań i Edukacji im.R. Kapuścińskiego – oraz Endy Gęsina-Torres, dziennikarz programu TVP „Po prostu” To-masza Sekielskiego. Środowisko literackie reprezentować będą Piotr Kofta (prowadzący) oraz tłumacz powieści – Sławomir Paszkiet.

Impulsem do zorganizowania debaty była dziennikarska prowokacja Endy’ego Gęsiny-Torresa, który aby zebrać materiał o polskich ośrodkach dla uchodźców, podobnie jak Verhulst, udał nielegalnie przebywającego w Polsce uchodźcę i spędził w ośrodku w Białymstoku kilka tygodni, czego skutkiem są postawione mu zarzuty prokuratorskie. Konfrontacja obu doświadczeń ma być przyczynkiem do dyskusji nie tylko na temat samego problemu uchodźstwa i kłopotów, z jakimi borykają się imigranci, lecz przede wszystkim problemu granic pomiędzy dziennikarstwem i literaturą, a także różnych aspektów dziennikarskiej prowokacji.

Dyskusja odbędzie się 18 października o godzinie 17.00 w Instytucie Dziennikarstwa (budynek dawnego CIUW, Kampus UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, s. 306).

Zapraszamy.