Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Studenci dziennikarstwa UW opracowują teksty opublikowane w „Sztandarze Młodych” (1955-1958)

Teleksy, za pomocą których swoje depesze nadawali korespondenci PAP, m.in. Ryszard Kapuściński / fot. Bożena Dudko

Teleksy, za pomocą których swoje depesze nadawali korespondenci PAP, m.in. Ryszard Kapuściński / fot. Bożena Dudko

W semestrze zimowym red. Bożena Dudko, opiekunka archiwum Ryszarda Kapuścińskiego, prowadzi seminarium warsztatowe dotyczące dokumentowania spuścizny autora „Cesarza”.

Dokumentowanie spuścizny Ryszarda Kapuścińskiego na przykładzie jego tekstów rozproszonych, publikowanych w „Sztandarze Młodych” w latach 1955-1958, jest tematem seminarium warsztatowego, które na pierwszym roku dziennikarstwa (studia stacjonarne, II stopnia) prowadzi doświadczona redaktorka Bożena Dudko.

Studenci mają okazję poznać warsztat dziennikarski legendy polskiego reportażu Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007) na przykładzie mało znanego pierwszego okresu jego twórczości – w „Sztandarze Młodych”, gdzie publikował relacje z pierwszych wyjazdów zagranicznych m.in . do Indii, Afganistanu, Japonii, a także z podróży reporterskich po Polsce.

Zajęcia mają charakter praktyczny, studenci – pod kierunkiem red. Bożeny Dudko – pracują w zespołach dwuosobowych, przygotowując do publikacji książkowej ponad 50 tekstów Ryszarda Kapuścińskiego, które ukazały się w „Sztandarze Młodych” w drugiej połowie lat 50.

W trakcie semestru są planowane również zajęcia poza Uniwersytetem, m.in . w Polskiej Agencji Prasowej, z którą Ryszard Kapuściński był związany od 1962 roku, i w pracowni pisarza. A także ze znanymi dziennikarzami, którzy byli wówczas przyjaciółmi Kapuścińskiego, m.in . Mirosławem Ikonowiczem z PAP, autorem książki „Hombre Kapuściński” i Marianem Turskim, wicenaczelnym „Sztandaru Młodych”.