Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » Wystawa „Bazarowo” w Laboratorium Reportażu

bazarowo2.inddDo 15 grudnia w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego można oglądać wystawę fotografii pt. „Bazarowo”, przygotowaną pod kierunkiem Waldemara Zdrojewskiego.

11. Listopada, święto Niepodległości, jest dobrym czasem, by przypomnieć armię ludzi, o których się nie mówi: armię Polaków-handlarzy.

Ci Polacy walczyli na bazarach o przetrwanie. Turystyka bazarowa wyrównywała szwankującą logistykę produkcyjną krajów RWPG. Słynne są dziś opowieści o wyprawach po Nicea do Bułgarii, po skórę do Turcji itd. Jak głosi znana piosenka: Berlin Zachodni Berlin Zachodni, tu stoi Polak, co drugi chodnik – Polacy byli łącznikami forsując, co i raz żelazną kurtynę.

Wystawa prezentuje dokumentalne spojrzenie na (fragment) otaczającą nas bazarową rzeczywistość.

„Bazarowość” przejawia się w naszym otoczeniu na rozmaite sposoby, nie tylko,. Istnieją bazary ludzi, reklamowy bałagan w przestrzeni, nowoczesne bazary – supermarkety i galerie handlowe. Wyprawy na bazar to dziś zarówno nostalgiczna wycieczka w poszukiwaniu gasnącej świetności dawnych bazarów, jak i zetknięcie z amalgamatem egzotyki i swojskości

Drugi obieg to nie tylko zakazana literatura, ale również zakazany towar, zakazana dystrybucja, zakazany pieniądz. W PRLu inicjatywa prywatna musiała ratować niedomagające państwo: wyszły już z użycia słowa walki o byt, jak cinkciarz czy badylarz, który nie dał się skolektywizować… potem przyszło łóżko polowe i szczęki i Peweksy stały się niepotrzebne.

Dziś nasza wolność to również wolność kupna i sprzedaży. Dziś ich miejsce zajmują wielkie korporacje, wielkie galerie. Indywidualny, samotny powstaniec handlu powoli znika z naszego krajobrazu.

Wystawa fotograficzna „Bazarowo” zawiera m.in. zdjęcia studentów, którzy pod kierunkiem wykładowcy fotoreportażu Waldemara Zdrojewskiego ukazują wycinek bazarowego świata. Jednocześnie wystawa wpisuje się w wieloletni projekt realizowany przez reportażystę Marka Millera o Bazarze Różyckiego.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Laboratorium na IV piętrze w budynku Instytutu Dziennikarstwa ul. Nowy Świat 69 wejście A.

Wernisaż startuje w środę 9 listopada o godz 18.00
Wystawa będzie prezentowana do dnia 15.12.2011