Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego"

Aktualności » KAMIL BAŁUK LAUREATEM V EDYCJI KONKURSU STYPENDIALNEGO IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

23 stycznia 2016r. w sali kolumnowej Instytutu Historycznego UW odbył się zorganizowany przed Fundację Herodot oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego wieczór poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu, w trakcie którego poznaliśmy zwycięzcę V edycji konkursu stypendialnego jego imienia.

Prowadzący uroczystość Mariusz Szczygieł przypomniał, że poprzedni 2015r. był niezwykle udany dla Fundacji Herodot, ponieważ udało się wydać aż trzy książki zwycięzców poprzednich edycji konkursu stypendialnego. Zebrani na sali goście mieli szansę zapoznać się z ich treścią. Wysłuchali fragmentów „Cyklonu” Andrzeja Muszyńskiego, „Zaduchu” Marty Szarejko oraz „13 pięter” Filipa Springera .Odczytała je aktorka Jolanta Olszewska.

Następnie poznaliśmy finalistów i zwycięzcę V edycji konkursu stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Kapituła w składzie: Małgorzata Szejnert, Elżbieta Sawicka, Filip Springer oraz Sławomir Popowski rozpatrzyła 27 nadesłanych wniosków, wyłaniając spośród nich piątkę finalistów: Kamila Bałuka za projekt książki reporterskiej o dzisiejszej Holandii, Annę Gloc za projekt cyklu reportaży „Polska oswojona” o tych którzy nasz kraj dopiero poznają lub do niego wracają, Martę Mazuś za zbiór reportaży pod roboczym tytułem „Inny, czyli kto?”, Krzysztofa Stephana za projekt „Po rzece” który miałby być opowieścią o ludziach znad Odry oraz Marka Szymaniaka za pomysł książki reporterskiej o tym jak współczesny kapitalizm zmienia życia każdego z nas.

Po pełnej emocji chwili oczekiwania poznaliśmy zwycięzcę – Kamila Bałuka, któremu nagrodę główną wręczyła Alicja Kapuścińska, żona zmarłego 9 lat temu reportażysty.

Reszta finalistów otrzymała z rąk córki „cesarza reportażu” – Rene Maisner albumową fotobiografię Kapuścińskiego oraz dyplomy.

Tegoroczny laureat, Kamil Bałuk , ma zamiar napisać książkę o tym jak Holendrzy eksperymentują z granicami wolności oraz jak wygląda holenderska kultura kompromisu i jaka nauka płynie z tego np. dla Polski. Kapitułę zaintrygował pomysł dziennikarza, aby w podróż po Niderlandach wybrać się z XVIII-wieczną książką „ABC Ojczyzny” Johana Henrika Swildensa zawierającą listę cnót oraz zagrożeń czyhających na młodego Holendra. Koncepcja projektu jest niezwykle ciekawa i miejmy nadzieję, że zwycięzca nie każe nam długo czekać na publikację efektów swojej pracy.

Magdalena Bojanowska

Karolina Chojnacka